2015-11-22: Já jsem král

Jan 18:33-37

Židé mnoho let toužili po tom, mít krále. Král byl někdo, kdo s pomocí Boží stojí na straně pravdy, tak jako kdysi král David. Ježíš hlásal království Boží a sám byl představitelem toho, co učil. Myslím si ale, že nechtěl být králem jediným: Že vyzýval všechny své následovníky k tomu, aby i oni se chovali jako králové. Ježíš se choval jako král a proto byl vlastně král. Tak jako král šel do boje na čele svého vojska. Nyní je řada na nás.

Z opačné strany tu zákonitost pozorujeme denně okolo sebe. Lidé vidí, jak cikáni zneužívají sociální dávky, a řeknou: Když může cikán, tak můžu i já! Nebo dokonce řeknou: Tím spíš můžu i já. Skutečnost evangelia je ale taková, že kdo se chová jako cikán, ten se od cikána neliší nijak podstatně. A může být tím spíše cikán než ti, které sám takto hanlivě označuje.

Tuto věc si nepochybně uvědomoval i Pilát, když Ježíš řekl Já jsem král. Nepochybně i Pilát by rád byl králem, a Ježíš mu ve své větě napověděl, jak se král od cikána pozná: Vydává svědectví pravdě. Ta věc byla dost pikantní. Všichni kolem věděli, že obvinění židovských předáků, že Ježíš se vydává za krále, je absurdní. A od tohoto momentu všichni viděli i to, že pokud Pilát Ježíše odsoudí, v žádném případě to nebude čin hodný krále. Víme, jak ta věc nakonec dopadla: Pilát se zachoval jako cikán, zatímco k člověku na kříži dnes vzhlížíme jako ke králi. Ta věc není ani tajemná, ani pánbíčkářská. Král na kříži je trvalou připomínkou toho, že kdo se chová jako král, je král. A kdo se chová jako cikán, je cikán. Barva kůže s tím nemá nic společného – ovšem umýt z rukou se to vodou nedá.

Reklamy
Následující příspěvek
Napsat komentář

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: