2018-12-02: Aby vaše srdce nebyla zatížena

Lukáš 21:25-36

Žít pro Syna člověka znamená žít život, který má smysl. To není něco, co bychom měli odkládat na dobu, kdy všechny problémy pominou. Je to věc, na kterou máme myslet i tehdy, když na nás doléhá příboj a hukot moře. I v takové době máme vyhodnocovat znamení doby a jednat podle nich (to při výběru dnešního čtení z jednadvacáté kapitoly vypadlo, ale tady se mi to hodí). Jednou Syn člověka přijde, tak trochu možná přijde už o Vánocích, a pak by bylo škoda spolu s básníkem Nohavicou litovat těch let, kdy jsem tě nelíbal.

Dnes v evangeliu čteme o úzkosti národů, o bezradnosti, snad i svět hvězd se chvěje – ale křesťan i v této situaci vidí slávu a moc Boží, stojí se vzpřímenou hlavou, ví, že spasení je na dosah ruky. Dělá vše pro to, aby obstál v očích Syna člověka. Ty věci se kolem nás mohou dít v každé době, i když si zrovna v kalendáři neumíme zakroužkovat den soudu. Ježíš na více místech Písma vybízí k tomu, abychom byli bdělí vždy. Dnešní čtení v tom není výjimkou.

Jak vlastně vypadají lidé, kteří mají srdce zatížené nestřídmostí, opilstvím a světskými starostmi? Obávám se, že takové lidi v naší zemi nazýváme vlastenci. Jsou to lidé, kteří odmítají mít podíl na celoevropské starosti o uprchlíky ze Sýrie a dalších nešťastných zemí. Možná je k tomu vedou rozumné úvahy: Uprchlíci by mohli ohrozit náš těžce vybudovaný blahobyt, naši kulturu a naše křesťanství. Možná bychom kvůli jejich prosté přítomnosti museli přiznat, že to, co Ruská a Čínská vláda podporují v Sýrii, je krutý režim. Nechceme je zde mít a je to racionální. Stejně k nám nechtějí. Však on se někdo o ně postará… Nebereme totiž možnost spolupráce se svými přáteli jako příležitost ke sblížení, jako možnost ujistit se navzájem, že sdílíme křesťanské hodnoty. Jsme nejateističtější země Evropy a nesnažíme se to skrývat.

Ale i v této situaci křesťan žije nadějí a vyhlíží slávu Boží. Každé zlo kolem nás je příležitostí k tomu, abychom usilovali o dobro, které chybí. Vidíme-li zlo kolem sebe, je to znamení příležitosti žít život, který má smysl, život, kterým se můžeme podobat Bohu. Navíc, pokud překonáme rozděleni, které nám hrozí, bude Mesiáš mezi námi. Hledejme tedy, co nás, křesťany, a nás, katolíky, navzájem spojuje.

Reklamy
Následující příspěvek
Napsat komentář

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: