2018-12-16: V ruce má lopatu

Lukáš 3:10-18

Židovský národ byl okupován a vykořisťován s pomocí celníků a vojáků. Lidé mohli cítit povinnost svůj národ zachránit silou a s ním vybojovat i zbožnost Hospodinovu. Měli důvod celníky a vojáky nenávidět a zatracovat. Ale zdá se, že Jan úkol křesťana vidí jinak.

Obraz lopaty ve dnešním čtení je celkem jednoznačný: Už od dávných dob lidé po sklizni širokou lopatou házeli vymlácené obilí proti větru, přičemž vítr lehké plevy odfoukl a zrno tvořilo pročišťenou hromádku. Netroufám si jednoznačně říci, jestli si Jan uvědomoval, že boj proti římské říši by byl předem ztracený, nebo jestli mluvil o obecném postoji křesťana, když říká, že to je Mesiáš, komu patří do rukou lopata (a ne učedníci). Ale další podobná místa v Písmu naznačují, že jde o obecný princip: Mužem s lopatou v ruce nebo vinařem, který odřezává ratolesti, bývá buď Mesiáš nebo Otec. Úkolem učedníků není rozhodovat, kdo z lidí je ten horší.

Zajímavý je také Janův postoj k samotným celníkům a vojákům: Neříká jim, že jsou povinni hledat si jinou práci, ale vybízí je, aby jednali poctivě a s mírností. Z hlediska rozhořčeného nacionalisty věc nepochopitelná (i když v praxi může být dobré, aby vojáky nebo celníky nebyli jen ti největší darebáci). Řekl bych, že křesťanští učedníci jsou už od počátku vedeni k tomu, aby království Boží budovali zdola, od lidí, kteří jsou mezi nimi. Ani Ježíš celníky a hříšníky nezavrhoval, byl připraven s nimi stolovat. A možná bychom i my dnes měli křesťanství budovat jako pyramidu, odspoda, a nedělat si těžkou hlavu z toho, že do vyšších pater politiky může probublat až za řadu let.

Reklamy
Předchozí příspěvek
Napsat komentář

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: